کلینیک گوارش درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی شهر راز در شیراز مجهز به پیشرفته ترین و بروزترین دستگاه های آندوسکوپی، کلونوسکوپی، و پولپکتومی می باشد.

دستگاه گوارش لوله پر پیچ و خمی است که از دهان شروع شده و به مقعد ختم می شود. مواد غذایی در هر یک از قسمت های این دستگاه تحت تأثیر عوامل فیزیکی و شیمیایی قرار می گیرند تا هضم شوند. همچنین مواد غیر قابل جذب نیز از طریق دستگاه گوارش دفع می شوند. قسمت های مختلف دستگاه گوارش شامل: دهان، حلق، مری، معده، روده کوچک (روده باریک)، روده بزرگ (کولون)، روده مستقیم (رکتوم)، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده (پانکراس) هستند.

دهان :

سطح داخلی دهان از مخاط پوشیده شده است. غدد بزاقی داخل دهان، ترشحات خود را به دهان می ریزند و به هضم غذا کمک می کنند.

دندان :

دندان ها قسمتی از دستگاه جونده را تشکیل داده و در حفره دهان قرار گرفته اند.

حلق :

 حلق مانند یک راه عبور برای انتقال غذا از دهان به مری می باشد.

مری :

مری لوله ای  عضلانی به طول 25 سانتی متر و قطر 1.5 سانتی متر است که از حلق شروع شده و به معده ختم می شود.

معده :

معده کیسه ای است عضلانی که سطح داخلی آن به وسیله مخاط پوشیده شده. ساختار دیواره معده از سه لایه عضلانی طولی، حلقوی و مایل تشکیل شده است. عضلات معده باعث حرکت آن می شوند. معده از بالا به مری و از پایین به روده باریک می رسد.

روده کوچک :

روده باریک حدود هفت متر طول دارد. جدار روده در داخل توسط مخاط پوشیده شده و دارای چین های حلقه ای شکل است. تمامی سطح مخاط روده با برجستگی های ریزی پوشیده شده که جذب مواد غذایی را امکان پذیر می سازد

روده بزرگ :

طول روده بزرگ حدود یک و نیم متر است. روده بزرگ دور تا دور شکم را فراگرفته و روده باریک در وسط آن قرار دارد. روده بزرگ از سه قسمت به نام کولون صعودی، کولون عرضی و کولون نزولی تشکیل  می شود. 

 

امروزه بسیاری از افراد هستند که به دنبال کلینیک گوارش در شیراز می باشند و می خواهند بهترین این کلینیک ها را برای مشکلات گوارشی شان انتخاب نمایند. درمانگاه تخصصی شهر راز به عنوان درمانگاه گوارش در شیراز امکانات بسیاری دارد و برای درمان مشکلات گوارشی که شما داشته باشید بهترین خدمات را ارائه می دهد.

بر این اساس اگر شما به دنبال بهترین و با کیفیت ترین کلینیک گوارش در شیراز می باشید، می توانید کلینیک تخصصی شهر راز را انتخاب کنید. خدماتی که در کلینیک گوارش در شیراز به بیماران ارائه می شود، بسیار تخصصی می باشد و به همین دلیل شما هم هر مشکلی و بیماری که مربوط به سیستم گوارشی تان می باشد را می توانید در این درمانگاه درمان کنید.

برای اینکه با خدمات کلینیک گوارش در شیراز و درمانگاه شهر راز آشنایی بیشتری داشته باشید در ادامه توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم.

خدمات کلینیک گوارش در شیراز :

همانطوری که بیان نمودیم بسیاری از افراد برای اینکه مشکلات و بیماری هایی را که مربوط به سیستم گوارشی شان می باشد را می خواهند در بهترین کلینیک گوارش در شیراز درمان کنند. به طور کلی از دو روش درمانی در کلینیک و درمانگاه گوارش در شیراز استفاده می شود که این روش ها عبارتند از :

کلینیک گوارش در شیراز

آندوسکوپی :

آندوسکوپی یکی از بهترین روش ها درمان مشکلات گوارشی  معده می باشد که کلینیک گوارش در شیراز از این روش برای شناخت بیماری افراد استفاده می کند.

در این روش یک لوله باریک بسیار بلند را به طور مستقیم از دهان وارد بدن می سازند تا به وسیله این لوله بیشتر ارگان های بدن مشاهده می شود. بسیاری از پزشکانی که می خواهند برای جراحی های مختصر و درمان بیمار از روش مناسبی استفاده کنند، آندوسکوپی را انتخاب می کنند.

روش شناخت بیماری آندوسکوپی یکی از روش های امن به شمار می رود که بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند. کلینیک گوارش در شیراز با استفاده از روش آندوسکوپی می تواند بیماری های فرد را تشخیص دهد، چرا که این روش را به عنوان موارد زیر می شناسند :

– این روش یکی از بهترین روش های بی خطر به شمار می رود و بسیار سریع است.

– از آنجایی که روز به روز این دستگاه پیشرفته تر می شود، پزشکان به عملکرد آن اطمینان دارند.

– هدف های اصلی که در آندوسکوپی دنبال می شود، تایید کردن و متوجه شدن علت بیماری فرد می باشد و بعد از انجام آن پزشک به طور کامل متوجه علت بیماری فرد می شود.

کلینیک گوارش در شیراز

– برخی از تومورها و پولیپ هایی که مجاری هستند به وسیله آندوسکوپی به خوبی برداشته می شوند. همچنین باید بدانید کلینیک گوارش در شیراز از انواع آندوسکوپی استفاده می کند که آنها عبارت می باشند از :

الف) مجاری دستگاه گوارش :

یکی از مهمترین انواع آندوسکوپی که بیشتر پزشکان از آن استفاده می کنند این است که، لوله آندوسکوپی را برای معاینه معده، روده، صفرا و … مورد استفاده قرار می دهند و از این طریق می توانند بیماری فرد بیمار را به خوبی تشخیص دهند.

ب ) مجاری تنفسی :

یکی دیگر از انواع روش استفاده از آندوسکوپی که کلینیک گوارش در شیراز از آن استفاده می کنید، این است که مشکلات مربوط به تنفس افراد را مورد معاینه قرار می دهد تا مشکلات مربوط به مجاری تنفسی را به خوبی متوجه شود و بیمار را درمان کند. استفاده از لوله آندوسکوپی در تشخیص بیماری های تنفسی به درون بینی و یا مجاری تحتانی تنفسی فرستاده می شود.

ج ) گوش :

 از دیگر بیماری هایی که امکان دارد پزشک از آندوسکوپی برای متوجه شدن آن بیماری استفاده کند، بیماری هایی می باشد که مربوط به گوش افراد است. برخی از افراد امکان دارد که در گوش خود دچار مشکلات و بیماری هایی شوند که با استفاده از آندوسکوپی علت آن مشخص می شود.

د) مجاری ادراری و باروری زنان :

از دیگر مشکلات و بیماری هایی که امکان دارد افراد به آن دچار شوند در قسمت مجاری ادراری و یا باروری زنان می باشد، که کلینیک گوارش در شیراز با استفاده از آندوسکوپی می تواند مشکلات و علت بیماری های فرد را به خوبی تشخیص دهد.

آندوسکوپی

 

کولونوسکوپی:

بدون شک شما اگر برای مشکلات گوارشی خود به کلینیک گوارش در شیراز مراجعه کنید، پزشک برای شما امکان دارد کولونوسکوپی را تایید کند و بخواهید با استفاده از این روش مشکل و بیماری گوارشی شما را متوجه شود.

کولونوسکوپی یکی از روش هایی می باشد که با شنیدن اسم آن بسیاری از افراد دلهره به دل خود می گیرند، ولی باید بدانید پزشکی که در این زمینه تخصص بسیاری دارد به خوبی می دانید چگونه از این روش استفاده کند تا فرد دلهره و ترسی در دل نداشته باشد.

پزشکانی که روش کولونوسکوپی را در کلینیک گوارش در شیراز مورد استفاده قرار می دهند، با این روش دیواره های روده را معاینه می کند و با دقت و دانشی که در این مورد دارد می توانید بیماری فرد را به خوبی تشخیص دهد.

کولونوسکوپی

اگر شما در مدفوع خود خون مشاهده کردید و یا پولیپ روده داشته باشید می توانید با استفاده از این روش و متوجه شدن علت آن به خوبی روند بهبودی را دنبال کنید. درمان فرد بعد از انجام دادن این روش بسیار سریع انجام می شود و پزشکی که در کلینیک گوارش در شیراز فعالیت می کند، به خوبی می تواند آمادگی لازم را در بیمار ایجاد کند. از مهمترین اقداماتی که فرد برای انجام کولونوسکوپی باید داشته باشد عبارت است از :

الف)  پیش از انجام دادن هر اقدامی باید روده های شما به خوبی تمیز شود، روده ها را باید خالی کنید تا از این طریق پزشک به خوبی بتواند تصاویری را که می خواهد در مورد بیماری مشاهده نماید.

ب) برای اینکه روده شما به خوبی مشاهده شود، پزشک به شما توصیه می کند که دور قبل از کولونوسکوپی باید تنها خوراکی هایی را میل کنید که مایعاتی می باشند و مصرف مایعات خود را بسیار بیشتر کنید، در واقع از این طریق است که روده های شما تمیز می شود، البته پودرها و خوراکی های بسیاری هم نیز وجود دارند که روده ها را به خوبی نشان می دهند که شما باید آنها را مصرف کنید. البته باید بدانید پزشک کلینیک گوارش در شیراز این پودرها را به شما معرفی می کند.

 برای اینکه کولونوسکوپی انجام شود پزشک اقداماتی را انجام می دهد که عبارت است از :

– پزشک کلینیک گوارش در شیراز پیش از اینکه از این روش استفاده کند به بیمار مسکن هایی را برای آرام شدن بیمار می دهد تا در شرایط آرام تری کولونوسکوپی بیمار انجام شود.

– بیمار باید به سمت چپ خود دراز بکشد و در این حین پزشک با دستگاه های مخصوص نبض، فشار خون و دیگر علائم بیمار را به درستی چک می کند.

– دستگاه کولونوسکوپی که مورد استفاده قرار می گیرد شبیه یک لوله باریک می باشد و انعطاف پذیری آن بسیار بالا است. در قسمت سر آن دوربینی وجود دارد که این دوربین تمامی تصاویر روده را به خوبی نشان می دهد و مانند میکروسکوپ عمل می کند و پزشک از این طریق مشکل روده های بیمار را به خوبی متوجه می شود.

– لوله بدون اینکه بیمار را آزار دهد و یا دردی احساس کند از مقعد بیمار وارد می شود و زمانی که دوربین به روده بزرگ برسد پزشک دیگر به خوبی می تواند تصاویر مورد نظر خود را که از این طریق می خواهد بیماری فرد را تشخیص دهد مشاهده کند.

– بعد از اینکه پزشک کلینیک گوارش در شیراز کولونوسکوپی شما را انجام دهد باید یک الی دو ساعت تحت نظر پزشک قرار بگیرید تا تاثیر داروهایی که به شما داده شده است از بین برود. در واقع باید بدانید تا زمانی که هوشیاری شما به طور کامل باز نگردد پزشک اجازه خروج به شما نمی دهد. خطراتی و عوارضی که در این روش وجود دارد بسیار ناچیز می باشد و نیازی نیست شما نگران آن باشید، چرا که پزشک در این زمینه تخصص بسیاری دارد و به بهترین نحو ممکن می توانید این کار را انجام دهد.

 

توصیه های کلینیک گوارش در شیراز برای مراقبت های بعد از آندوسکوپی و کولونوسکوپی :

 بدون شک شما هر روش جراحی انجام دهید، باید به مراقبت های بعد از آن توجه بسیاری داشته باشید تا به بهترین نحو ممکن عمل شما انجام شود. آندوسکوپی و کولونوسکوپی از جمله روش هایی جراحی و به نوعی عمل به شمار می رود که کلینیک گوارش در شیراز به بهترین نحو ممکن این روش های درمانی را برای بیماران انجام می دهند. بعد از اینکه شما این روش های جراحی را انجام دهید باید به توصیه های مراقبتی و خوراکی که بعد از این روش وجود دارد عمل کنید تا دچار دل درد و یا عوارض آن نشوید. توصیه هایی که پزشک کلینیک گوارش در شیراز به شما توصیه می کند بسیار مهم است و شما باید به آنها عمل کنید.

کلینیک گوارش در شیراز

آنچه که شما بعد از آندوسکوپی و کولونوسکوپی می نوشید و  می خورید بسیار مهم است، به همین دلیل پزشکان کلینیک گوارش در شیراز به شما توصیه می کنند بعد از انجام این روش ها باید مصرف نوشیدنی خود را بسیار بیشتر کنی. با بیشتر کردن مصرف نوشیدنی روده شما تحریک نمی شود، در واقع باید بدانید خوراکی هایی که شما مصرف می کنید را روده باید بتواند هضم کند، در غیر این صورت امکان دارد که روده تان تحریک شود. رژیم مایعاتی که شما به طور روزانه آن را پیگیری می کنید بسیار مهم است و باید آن را به خوبی به طور روزانه رعایت کنید. اگر شما مصرف نوشیدنی خود را رعایت نکنید احتمال دارد به عوارض بعد از انجام این روش ها دچار شوید، به همین دلیل توصیه های پزشک کلینیک گوارش در شیراز را جدی بگیرید.

دکترشفیعی

فوق تخصص گوارش و کبد